Szárnyas fejvadász (Blade Runner,1982)



1. A film címe: mit is jelent pontosan? Persze előnyösebb volt az eredeti regény hosszú címénél... (Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokról?)

2. A kínai büfé elhagyása után (a film legelején) néhány pillanatig láthatók a járművet tartó kábelek.

3. A film talán legvitatottabb baklövése az ún. „hatodik replikáns” problémája, amely utólag sok félreértésre adott okot. Bryant parancsnok beszámolójában HAT szökött replikánsról számol be Deckardnak, a történetben azonban csak öt szerepel: Batty, Pris, Leon, Zhora és egy névtelen, aki a Tyrell Corp. elektromos védőhálóján végezte.
Az eredeti forgatókönyvben szereplő Mary jelenete a forgatás során kimaradt, a rendőrségi párbeszéd akkor azonban már dobozban volt, és az alkotók elfelejtették módosítani az utószinkron során. A hiányzó hatodik replikáns tehát NEM Rachel (Zhora likvidálása után Bryant 3+1 megsemmisítendő műemberről beszél), és NEM Deckard, ahogy ezt sokan állítják (ne feledjük el, hogy az ezt igazoló egyszarvús álomjelenet utólag került a rendezői változatba Scott saját gyártmányú Legendájából átemelve).

4. A film leggyakoribb és az angol nyelvű közönség számára minden bizonnyal legbosszantóbb hibája az un. „lip-flap”, azaz amikor a szereplő szájmozgása nem egyezik az elhangzó szöveggel. Ennek számos példája közül legszembetűnőbb a kígyógyártó Abdul és Deckard dialógusa, a legérdekesebbnek azonban Deckard és Rachel első találkozásakor lehetünk szem- és fültanúi. „Artifical?” (Mesterséges?) – kérdezi Deckard a Tyrell-bagolyról. „Of course it is” (Természetesen) – hangzik a válasz, miközben Rachel eperajkai egyértelműen az ellenkezőjét formálják: „Of course it’s not” (Természetesen nem). Egy szótag, de két világ: az elhangzó verzió a Föld ökológiai katasztrófájára tett apró utalás, a szemmel látható azonban a Tyrell cég presztizséről tanúskodó öntelt megjegyzés. Nem mindegy.

5. Amikor Pris megérkezik a Bradbury-házhoz, más felirat látható a Million Dollar Movie filmszínház neonportálján, mint amikor J.F. Sebastian hazatér. A két - eredeti helyszínen felvett - jelenet forgatása között egy hét telt el, ezalatt megváltozott a szóban forgó mozi műsora.

6. Pris haja vizes, amikor belépnek az épületbe, a liftajtóban azonban már száraz.

7. A mesterséges állatok negyedében az idős kambodzsai asszony más sorozatszámot olvas fel Deckardnak, mint ami az elektromikroszkópos felvételen látható. Az állítólagos kígyópikkely képe egyébként egy marijuana-cserjéről készült, de ezt legfeljebb a kinofil orvostanhallgatók kifogásolhatják.

8. A film baki-csúcstartó jelenete Zhora likvidálása, amely állítólag az időhiánynak köszönhető: a jelenetet csak egyszer tudták felvenni minden előzetes próba nélkül, ami alaposan meg is látszik rajta. Deckard kétszer lövi hátba Zhorát; a lassított felvételen látható, hogy mindkét alkalommal ugyanazon a vállán (mivel ugyanazt a lövést láthatjuk másodjára is, csak eltérő kameraállásból), a halott replikáns azonban mindkét vállán csinos lőtt sebet visel. Eséskor jól kivehető a dublőr lapos sarkú cipője, míg az öltözőben Zhora egy magas sarkú csizmát húzott fel. A dublőr arccal jobb felé ér földet, ám amikor Deckard a hullához ér, az arccal az ellenkező irányban fekszik. Ráadásul Zhora szeme megmozdul, amikor Deckard elfordítja a fejét.

9. A vágás Deckard jobb szeme alatt a Leonnal folytatott küzdelem után eltűnik, majd ismét felbukkan.

10. Sebastiane és Tyrell a sakktáblák tanúbizonysága szerint két különböző partit játszik.

11. Deckard és Batty végső összecsapása elején, amikor Deckard karját átrántják a falban ütött résen, az állítólagos vasbeton térelválasztó jól láthatóan meginog.

12. Deckard menekülése során egy ízben felfedezhető két plusz-árnyék az egyik falon, amelyek a pletykák szerint Scotthoz és az óvatlan operatőrhöz tartoznak.

13. A film legszebb, egyben legnehezebben tetten érhető bakija egy rövidke nagyközeli Deckard kőpárkányba kapaszkodó ujjairól: ez a kép fejjel lefelé került a filmbe, hogy hitelesebb hatást nyújtson, ennek következtében azonban az esőcseppek felfelé zuhognak rajta. Hát nem gyönyörű?

14. Amikoe Batty egy kézzel felhúzza Deckardot a tetőre, a fejvadász inge szabadon csapkod a szélben, majd a tetőn hanyatt esve kilátszik hősünk csupasz pocakja – a következő képsoron mégis begombolva és a nadrágba gyűrve látjuk viszont a rakoncátlan ruhadarabot.

+1. A közhiedelemmel ellentétben a Batty halálakor elszabaduló fehér galamb képsora nem művészi megfontolásból ábrázol tiszta, kék égboltot: az eredeti jelenet felvételekor a forgatáshoz szerzett szerencsétlen madár annyira átázott az esőben, hogy nem volt hajlandó a végtelenbe szárnyalni. A képsorokat több mint egy hónappal később rögzítették a londoni utómunkálatok során.

(Végezetül egy érdekesség: a stúdió kérésére utólag a filmhez toldott happy end képsorai Kubrick Ragyogásának légifelvételeiből származnak.)

Varró Attila gyűjtése alapján